FİZYOAKTİV
page-title-bg

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı

Bel bölgesi toplam 5 omurdan oluşur.Her omur arasında, omurlar arası amortisör görevi gören şok emici, dışı zarla kaplı, jel kıvamında diskler bulunur.
Omurlar arasındaki bu diskler, hareketlerle birlikte çeşitli yönlerden baskıya maruz kalır.Yaşla birlikte disklerde sıvı azalması olur ve bu durum zamanla boyumuzda bir miktar kısalmaya yol açar.Uzun yatış pozisyonunda diskler üzerindeki basınç kalkar ve yeterli su alımıyla birlikte,disklerdeki kısalma durdurulabilir.
Diskler, özellikle öne eğilme sonucunda, arkaya doğru, bulging dediğimiz boloncuk şeklinde çıkıntı yaparak, omurilik kanalına baskı yapabilir.Bu durum fıtık başlangıcı diye tanımlanır.
Balon yapan bu disk ağır yük kaldırma,öne ve yana eğilme gbi kombine hareketlerle yırtılabilir.Disk zarının yırtılmasıyla iç kısımdaki jelimsi fibröz doku dışarıya doğru çıkar ve omurilik kanalında sinire baskı yapar ve duruma "disk hernisi(bel fıtığı)" denir.
Diskin fıtıklaşmasıyla omurilik kanalındaki sinire bası oluşur ve bu hastalarda genellikle bel ağrısından ziyade kalçadan bacağa yayılan ağrı, uyuşma, batma, karıncalanma gibi şikayetler olur.
Bel fıtığının tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır.Başlangıç seviyesinde dinlenme ve ilaç tedavisi ağrıların geçmesi için yeterli olabilmektedir.İlerlemiş 2.seviye ve üzeri fıtıklarda fizik tedavi, Manuel terapi ve cerrahi yöntemler düşünülebilir.