FİZYOAKTİV
page-title-bg

KARPAL TÜNEL SENDROMU

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpal Tünel Sendromu,Median sinirin, bilek iç koruyucu bağın(retinakulum flexorum) altındaki karpal tünel dediğimiz kanalda sıkışması sonucu, özellikle eldeki ilk 3 parmakta ağrı, uyuşukluk, güçsüzlükle kendini gösteren klinik durumdur..
  Genellikle işyerlerinde sürekli aynı hareketi yapmaya bağlı olarak gelişir.Örneğin;marangozlar,şoförler,el işi yapan kadınlar, tenisçiler gibi..
  Belirtiler arasında en başta;Hastalar gece uykuya daldıktan birkaç saat kadar sonra tüm elde şişme hissi ve uyuşma karıncalanma hissi ile uyanırlar.Ama gerçekte gözle görülür bir durum olmaz.ilerleyen dönemlerde kaslarda güçsüzlük ve atrofi(Kas erimesi) gözlenebilir.
  Ameliyat olanların büyük çoğunluğu birkaç yıl içinde tekrar aynı şikayetlerle karşılaşabilir ki bu oran oldukça yüksektir.Çünkü ameliyatta sadece bilek içi koruyucu bağ(felexor retinakulum) gevsetilir.
  Osteopatik Manuel Terapi o bölgede olusan problemi gidermekle kalmaz.Alltta yatan sebebi de tedavi etmeyi amaçlar.Bu sebepten şikayetlerin tekrar nüksetme oranı ameliyata nazaran daha düşüktür..