FİZYOAKTİV
page-title-bg

Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel Terapi

Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. Manuel terapinin bilinen ilk tanımını, fikirleriyle modern tıbbın da temellerini oluşturan Hipokrat yapmıştır.

  • Kas-iskelet ağrılarının çok büyük bir bölümü miyofasyal (kaslar ve kasları saran zarlar sistemi) sorunlardan kaynaklanır. Doku sertleşmeleri, tendon iltihapları, kas sertleşmesi, bağ dokusu tetik noktaları ve bunların tetiklediği gerilimlerden dolayı dayanılmaz ağrılar oluşabilmektedir.
  • Esas olarak yoğurma gibi büyük masaj teknikleri; (geleneksel masajın aksine) sebebe dayalı uygulamalarla manuel terapik manipülasyonlar ve mobilizasyonlarla hedeflenen derin doku masajı ile bu sorunları manuel terapi teknikleriyle çözebilme imkânımız vardır. Bu yöntem, doku derinliklerine ulaşan parmak ucu ile daralan enerji noktalarını aktive ederek uygulanır.
  • Küçük alanlara uygulanan basınçlı masaj dokuda hedeflenen bir uyarıcı reaksiyona yol açar. Böylece hedeflenen derin doku masajı vücudu çeşitli şekillerde çalıştırır.